Charakteristika školy Školský vzdelávací program Školský poriadok Rada školy

Charakteristika školy

"Kto sa usiluje o dobro pre dobrý cieľ, nech sa oň usiluje dobrými prostriedkami!"
                                                                                                         J. A. Komenský

CHARAKTERISTIKA ŠKOLY A JEJ SÚČASNÝ STAV

Základná škola sa nachádza v obci Mučín, ktorá je aj jej zriaďovateľom. Obec spadá do pohraničnej oblasti, nachádza sa  v krásnej  prírodnej lokalite, takže základnú školu obklopujú lúky a pohľad na les. Neďaleko školy tečie potok, ktorý ústí v susednej dedine do rieky Ipeľ.  Pri škole je veľké futbalové ihrisko a z druhej strany  ju lemuje nádherný neveľký Obecný park. Súčasťou školy je aj pracovný pozemok, na ktorom si žiaci dopestúvajú zeleninu, či jahody, starajú sa o skalku a kvety. V areály školy je vyhradená časť pre športové účely s preliezkami.

Pri vstupe do budovy sa na prízemí, v suteréne nachádza šatňa, dve miestnosti školského klubu detí, z ktorých jedna slúži ako trieda pre 1. ročník a druhá ako telocvičňa. Ešte sa tu nachádza malý kabinet na športové náradie a náčinie, riaditeľňa a zmodernizované WC pre dievčatá a chlapcov.

Na prvom poschodí sú dve triedy, jedna s 2. a 3. ročníkom a druhá so 4. ročníkom, ďalej kabinet s rôznymi didaktickými pomôckami na vyučovanie, zborovňa a najviac navštevovanou je počítačová miestnosť, ktorú využívajú rovnako žiaci ako aj zamestnanci školy, či už počas priamej vyučovacej činnosti alebo v rámci počítačového krúžku. Rovnako ako na prízemí aj tu sa nachádza WC pre dievčatá a chlapcov. Na stenách chodieb sú nástenky so žiackymi prácami, informačné nástenky pre rodičov a náučné nástenky s rôznou tematikou.

Chodby pôsobia esteticky nielen vďaka tvorivým žiackym prácam, rôznym druhom izbových rastlín, ale aj vďaka novému, modernému nábytku, ktorý sa nachádza aj vo všetkých triedach a miestnostiach školy. Základom našej školy je dôraz na vytváranie dobrých podmienok pre žiakov aj pre zamestnancov. Zmodernizovaný interiér školy to naozaj podvrdzuje.

Základná škola sa upriamuje na gramotnosť žiakov v oblasti IKT, snaží sa neustále modernizovať počítačovú učebňu. Disponuje počítačmi, ktoré získala ako každá škola v rámci projektu INFOVEK – počítače školám. Všetky počítače sú napojené na internetovú sieť. Z vlastných zdrojov boli zakúpené ďalšie počítače, ktoré sú umiestnené v triedach, využívané priamo vo vyučovacom procese, farebné multifunkčné zariadenia, farebná atramentová tlačiareň a notebooky, interaktívne tabule s integrovaným eBeam prijímačom, dataprojektory, videokamera, digitálny fotoaparát. Všetko je to dopĺňané počítačovými programami pre jednotlivé predmety alebo oddychovými hrami.

Snahou školy je skvalitňovať a vytvárať spojitosť reálnosti života mimo školy s  činnosťami v škole v rámci IKT.

OBSADENIE ŠKOLY

Na základnej škole pracujú 6 zamestnanci školy, z toho 3 učitelia, 2 vychovávateľky a 1 nepedagogický zamestnanec – školníčka. V školskom roku 2020/2021 školu navštevuje 47  žiakov. Žiaci sa zapájajú do výtvarných, speváckych, tanečných a športových súťaží, vystupujú s programom pri rôznych obecných slávnostiach a podujatiach. Špeciálne sa zaoberáme aj problematikou integrácie žiakov a ich výučbe. Pedagógovia si stále dopĺňajú kvalifikáciu a navštevujú rôzne kurzy s touto problematikou, rovnako ako si dopĺňajú aj znalosti z oblasti cudzieho jazyka a IKT.

• Základná škola Mučín
    Lipová 229, Mučín